Dış Ticarette Covıd-19 Önlemleri
Buradasınız: Anasayfa / Blog
20 Aralık 2021, Pazartesi
Dış Ticarette COVID-19 Önlemleri
Dış Ticarette COVID-19 Önlemleri

Koronavirüsün (COVID-19) hayatımıza girmesiyle birlikte hem ekonomik hem de psikolojik anlamda zorlu bir döneme tanıklık ediyoruz. Salgının tıbbi boyutları kadar ekonomik etkileri de sürekli gündemimizde. Salgının ortaya çıkarmış olduğu ekonomik etkileri minimize edebilmek ve ticaretin devamını sağlamak amacıyla ülkeler bir takım yeni önlemler hayata geçirmeye başladı. Bu yazımızda salgının dış ticarete olan etkilerini ve ülkemizde salgına karşı alınan önlemlerden ve yeni uygulamalardan bahsedeceğiz.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) verilerine göre, Mart ayında Türkiye'de de Covid-19 salgının etkili olmasıyla, ülkemizin ihracatı bu dönemde yıllık bazda yüzde 17,8 azalarak 13 milyar 426 milyon 245 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.

  • İhracat, % 17,81 azalarak 13 milyar 426 milyon dolar,
  • İthalat, % 3,13 artarak 18 milyar 821 milyon dolar,
  • Dış̧ ticaret hacmi, % 6,76 azalarak 32 milyar 247 milyon dolar,
  • İhracatın ithalatı karşılama oranı ise %71,3 olarak gerçekleşti.


Bu süreçte Avrupa Birliği ülkelerinde sosyal hayatta ve ekonomide salgının etkisi sürerken ihracatımızın en önemli pazarı olan Avrupa'ya ihracat önemli bir ölçüde azaldı. Ülkemizin geleneksel pazarı Avrupa Birliği'ne (AB) olan ihracatımız yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle geçen Mart ayında yüzde 21,3 azalarak 5 milyar 846 milyon 85 bin dolar oldu.

Avrupa'da İtalya salgın nedeniyle en fazla can kaybı veren ülke konumuna gelirken, İtalya, İspanya, Fransa ve Almanya tek başlarına Çin'deki toplam vaka sayısını aşan ülkeler olarak ön plana çıktı.

Ticaret Bakanlığı Tarafından Alınan Dış Ticarette
COVID-19 Önlemleri ve Yeni Uygulamalar

#1 Sanal Ticaret Akademisi

Salgın nedeniyle #Evdekal çağrısı yapılan bu günlerde evde geçen zamanın daha etkin ve faydalı kullanılması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından online eğitim platformu olan ve herkesin ücretsiz faydalanabileceği Sanal Ticaret Akademisi faaliyete geçti. Sanal Ticaret Akademisinde "Nasıl İhracatçı Olunur?", "İhracatta Devlet Destekleri", "Gümrüklerle İlgili Temel Konular ve Kavramlar" ve "E-Ticaret" gibi pek çok alanda hazırlanan eğitimlere katılım sağlayabilirsiniz. Eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifika da verileceğini belirtmemizde fayda var.

(İlgili link: SANAL TİCARET AKADEMİSİ)

#2 Dahilde ve Hariçte İşleme Rejiminde Ek Süre İmkanı

Koronavirüs (COVID-19) Ticaret Bakanlığı tarafından mücbir sebep olarak tanınmış olup Dâhilde İşleme İzin Belgesi/İzni ile İhracat Sayılan Satış ve Teslim için alınan D3 Belgesi sahibi ihracatçılarının taahhütlerini yerine getirmelerini sağlamak amacıyla en geç belge süresi sonundan itibaren belge için üç (3) ay içerisinde ilgili bölge müdürlüğüne, izin için ise bir (1) ay içerisinde ilgili gümrük idaresine müracaat edilmiş olması halinde 6 ay ek süre imkânı getirilmiştir. Hariçte işleme izin belgelerine/izinlerine, en geç belge/izin süresi sonundan itibaren bir (1) ay içerisinde müracaat edilmiş olması halinde, 6 (altı) aya kadar ek süre verilmesi imkânı getirilmiştir. Bu uygulamaların 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olması kararlaştırılmıştır.

#3 İhracatta Devlet Desteklerinde Ticaret Müşavirlikleri/Ataşelikleri Onay İşlemlerinde Kolaylık Sağlanması Kararı

30.06.2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) gerçekleştirilmesi gereken yerinde incelemeler ile mevzuatta belirtilen sürelere istinaden, başvuru ve eksik tamamlama süresi 30.06.2020 tarihinde dolacak olan (bu tarih dahil) Ticaret Müşavirliği/Ataşeliği onayına konu belgelere ilişkin olarak

  • 2014/8 sayılı Karar ile 2006/4, 2008/2 ve 2010/6 sayılı Tebliğler kapsamında incelemeci kuruluşa mevzuatta belirtilen süreler içerisinde başvurulması halinde yurt dışında düzenlenen belgeler için Ticaret Müşavirlikleri/Ataşelikleri/Temsilcilikleri onayı aranmaması,
  • 2006/4, 2008/2 ve 2010/6 sayılı Tebliğlere ilişkin Genelgeler kapsamında düzenlenmesi gereken yerinde inceleme formlarına (Ek-12 Ek-4A, Ek-8, Ek-9 ve Ek–G) ihtiyaç duyulmaksızın destek başvurularının sonuçlandırılması kararlaştırılmıştır. (Ticaret Bakanlığı)

 

#4 Sanal Ticaret Heyetleri

Ticaret Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamaya göre salgının ticarete olan etkilerini azaltabilmek amacıyla sanal ticaret heyetlerinin düzenlenmesine karar verildi. Bu kapsamda ilk olarak mayısın ilk haftasında Kolombiya ve diğer Latin Amerika ülkelerine yönelik sanal ticaret heyeti düzenlenecek. Yapılacak bu ilk heyete ülkemizden 13, Kolombiya'dan 15, çevre ülkelerden de 10 olmak üzere toplamda 25 firmanın katılması bekleniyor.

#5 Temassız Dış Ticaret

Dış ticaretin kontrollü olarak devam edebilmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından temassız dış ticaret uygulamaları hayata geçirildi. Bu kapsamda özellikle ticaretimizin yoğun olduğu Habur Gümrük Kapısı'nda tampon bölgede temassız bir şekilde "konteyner, dorse ve şoför" değişimi yapılmakta ve her türlü dezenfeksiyon tedbirleri uygulanmaktadır. Ayrıca Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre limanlarımızda da buna benzer temassız dış ticaret önlemleri hayata geçirilmiş olup ticaretin güvenli bir şekilde devam edilmesi amaçlanmaktadır. 

#6 Solunum Cihazlarına Uygulanan İlave Gümrük Vergisinin Kaldırılması (İGV)

Ventilator, oksijen konsantratörü gibi COVID-19 hastalarının tedavilerinde kullanılan solunum cihazlarına %13 olarak uygulanan ilave gümrük vergisinin (İGV) kaldırılmasına karar verilmiştir.

(İlgili link: CUMHURBAŞKANI KARARI Resmî Gazete)

#7 Tek Kullanımlık Tıbbi Maskelerdeki İlave Gümrük Vergisinin (İGV) Kaldırılması

Salgın sebebiyle ortaya çıkabilecek ihtiyacın karşılanması amacıyla tek kullanımlık tıbbi maskelerde %20 olarak uygulanan ilave gümrük vergisi (İGV) kaldırılmıştır.

(İlgili link: CUMHURBAŞKANI KARARI Resmî Gazete)

#8 Dökme Etil Alkol İthalatında Uygulanan Gümrük Vergisinin Kolonya ve Dezenfektan Üreten Sanayiciler İçin Sıfırlanması

Kolonya ve dezenfektan üretiminde hammadde olarak kullanılan dökme etil alkol ithalatında hali hazırda %10 olarak uygulanan gümrük vergisi kolonya ve dezenfektan üreten sanayicilerimiz için sıfırlanmıştır.

(İlgili link: CUMHURBAŞKANI KARARI Resmî Gazete)

#9 E-Ticaret Sitelerine Üyelik, Sanal Ticaret Heyetleri ve Sanal Fuarların Düzenlenmesinin Destek Kapsamına Alınması 

Pandemi sebebiyle ihracata yönelik dijital satış ve pazarlama faaliyetlerinin hız kazandığı bu dönemde Ticaret Bakanlığı yeni destek mekanizmalarını da devreye soktu. Resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, firmaların e-ticaret sitelerine üyelikleri, sanal ticaret heyetleri, sanal fuarlara katılım ve düzenlenmesi destek kapsamına alındı. Bu çerçevede firmaların e-ticaret sitelerine üyelik giderleri 2020 yılı için %80 diğer yıllar için %60 oranında destek kapsamına alındı. İşbirliği kuruluşlarınca düzenlenecek sanal ticaret heyetleri ve sanal fuar organizasyon giderleri de %50 oranında desteklenecek. Destek tavanlarının 8 bin lira ile 100 bin dolar arasında değiştiğini de belirtmemizde fayda var. 

(İlgili link: CUMHURBAŞKANI KARARI Resmî Gazete)

 

Ayrıca Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) tarafından dünya çapında hızla yayılan COVID-19 salgını ile ilgili olarak hükümet yetkilileri tarafından çıkarılan geçici ticaret tedbirlerini aşağıdaki link üzerinden de izleyebilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın